اخلاق محیط زیستی، آن هم در سفر!

 

تصور مسافرت در یک محیط بدون ازدحام یا آلودگی هوا برای مسافران غیرقابل تصور است. در حالی که می توان با ایجاد تغییرات سفرهایی داشت که با محیط سازگارتر باشد و محیط زیستی سبزتر و تمیزتر را به ارمغان بیاورد.

 

تصور مسافرت در یک محیط بدون ازدحام یا آلودگی هوا برای مسافران غیرقابل تصور است. در حالی که می توان با ایجاد تغییرات سفرهایی داشت که با محیط سازگارتر باشد و محیط زیستی سبزتر و تمیزتر را به ارمغان بیاورد. متاسفانه، دیگر هیچ شک و تردیدی بر اساس مطالعات علمی وجود ندارد که تغییرات جدی آب و هوایی در حال وقوع هست. واقعیت این است که در حال حاضر تمامی انسانها به بدتر شدن شرایط آب و هوایی جهان کمک می کنند، مثلاً؛ وقتی که آدمیان در حال گرم کردن خانه هایشان هستند و یا دیگر کارهای روزانه خود را انجام می دهند، به این روند کمک می کنند. از سویی دیگر، روش مسافرت انسان ها نیز بسیار مهم است و در تغییرات آب و هوایی تأثیرگذار است. با الی گشتهمراه باشید تا در ادامه ببینیم چگونه می شود در سفر هوای محیط زیستمان را هم داشته باشیم.

محیط زیست

چرا باید در روش مسافرت های خود تغییر ایجاد کنیم؟

واقعیت این است که با روند فعلی مسافرت ها در جهان، روند تغییرات آب و هوایی ادامه یابد. به طوریکه انتظار می رود طی سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۳۰ تولید گازهای گلخانه ای توسط بریتانیا در بخش حمل و نقل به میزان ۳۵ درصد افزایش یابد. امّا، وزارت حمل و نقل بریتانیا اعلام کرده است که امکان کاهش ۶۰ درصدی تولید دی اکسید کربن در بخش حمل و نقل داخلی تا سال ۲۰۳۰ وجود دارد. البته این کاهش بر اثر تغییرات واقعی به ویژه در زمینه رفتار مسافران و روش مسافرت ها امکان پذیر است. در حال حاضر، برای هر دو نفر یک ماشین در بریتانیا وجود دارد و انتشار دی اکسید کربن از خودروها در این کشور ۱۳ درصد افزایش یافته است.
کاهش تعداد خودروها به معنی داشتن کشوری ساکت تر، امن تر و جذاب تر است و از سویی دیگر، تشویق بیشتر مردم به راه رفتن و استفاده از دوچرخه روشی مهم برای کاهش ازدحام و آلودگی است. آلودگی کمتر هم به معنی کاهش برخی بیماری ها مانند آسم و خس خس سینه است. در همین ارتباط، نتایج مطالعه ای در جنوب کالیفرنیا نشان داد که احتمال مبتلا شدن کودکان در معرض هوای آلوده به بیماری های ریوی پنج برابر بیشتر از آنهایی است که در شرایط آب و هوایی پاک زندگی می کنند.

اجتناب از سفرهای طولانی

کاهش انتشار دی اکسید کربن با مفهوم ساده مسافرت های کمتر ارتباط زیادی دارد. هر چه تعداد مسافرت ها کمتر شود و یا سفرهای طولانی کاهش یابد، مشکلات آب و هوایی نیز کمتر می شود. البته، در دنیای معاصر افزایش رفت و آمدها به نقاط دوردست، وجود مراکز خرید در بیرون از شهرها و مسافرت های هوایی ارزان و قابل دسترس یک چالش بزرگ برای کاهش مسافرت ها به شمار می رود. انجام برخی برنامه ریزی ها به کاهش مسافرت های اضافی کمک می کند. مثلاً، اگر مجبورید که مسافتی طولانی را برای رسیدن به مقصدی با خودرو طی کنید، پرس و جو کنید و اگر افراد دیگری از همان مسیر می روند با آنها بروید.
خرید عمده یکی از راه های کاهش سفرهای درون شهری متعدد است. از سویی دیگر، خرید از مغازه های محلی نیز روشی دیگر برای کاهش سفرها به شمار می رود و به افزایش حمایت از کسب و کارهای محلی نیز کمک می کند. صحبت کردن با دوستان درباره خرید و زمان و مکان آن نیز به افراد کمک می کند تا به صورت دسته جمعی به خرید بروند و به این ترتیب مسافرت های درون شهری کاهش یابد.

سفر با دوچرخه

در واقع همواره این سوال را باید از خود بپرسید که آیا انجام مسافرت های درون شهری لازم است؟ به عبارت دیگر، باید تا جایی که امکان دارد مسافرت ها کم شود، مثلاً، برخی روزهای هفته کارهای اداره از منزل انجام شود، از کنفرانس تلفنی به جای رفتن به جلسه استفاده شود و یا خرید به صورت آنلاین انجام شود.
مهم اینکه، انتشار دی اکسید کربن به ازای هر مسافر توسط قطار و اتوبوس به طور متوسط شش تا هشت برابر کمتر از ماشین است و قطار نیز یک سوم هواپیما این گاز را تولید می کند. بدون شک، بخش اعظمی از سفرهای محلی و طولانی افراد توسط حمل و نقل عمومی انجام می شود.
یورواستار (سازنده قطارهای سریع) شرایط را برای اتصال به شبکه راه آهن با سرعت بالا در اروپا فراهم کرده است و یک جایگزین واقعی برای سفر با هواپیماها در این قاره به شمار می رود. به این ترتیب، تغییر در روش مسافرت ها با شبکه حمل و نقل عمومی در اروپا به وجود آمده است.

انتخاب سفر فعال

سفر فعال به معنی استفاده از فعالیت های فیزیکی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی در سفر به جای بهره گیری از وسایل نقلیه موتوری که دی اکسید کربن تولید میکنند، می باشد. سفر فعال فرم بسیار خوبی از توریسم پایدار است که به کاهش اثرات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی تولید گازهای آلاینده هوا منجر می شود.
استفاده از دوچرخه و پیاده روی در سفرها به کاهش تولید آلاینده ها کمک می کند و از طرف دیگر به علت فعالیت بدن از ابتلا به برخی بیماری ها جلوگیری می نماید.

منبع: https://www.eligasht.com/Blog/travelguide/

کاربر ویژه

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد. در ضمن قاعده همفکری ها جوابگوی سئوالات زیاد شاید باشد